Szklarnie ogrodowe wyprzedaż. Główne kryteria wyboru szklarnia z poliwęglanu.
Obecność szklarni z poliwęglanu na działce pozwala na zbiory 2-3 tygodnie wcześniej. W zamkniętej kopule uprawy nie cierpią z powodu palących promieni słonecznych, mają wystarczającą ilość wilgoci i składników odżywczych oraz są niezawodnie chronione przed wszelkiego rodzaju owadami. 
Jeśli masz szklarnię ogrodową na działce lub w pobliżu domu, wygodniej jest dbać o rośliny i dzięki temu możesz łatwo dbać o odpowiednie oświetlenie, gdy tylko zauważysz opóźnienie we wzroście spowodowane zbyt dużym zacienieniem.
Zadając sobie pytanie, jaką wybrać szklarnię ogrodową, należy wziąć pod uwagę następujące punkty:
Liczba dostępnych hektarów i lokalizacja działki - nie należy umieszczać szklarni w wietrznych, pozbawionych słońca miejscach. Dla małych działek dobrym rozwiązaniem będą małe przenośne szklarnie. 
Budżet. W zależności od tego, ile pieniędzy jesteś skłonny przeznaczyć na zakup, od tego będzie zależeć jakość materiałów do produkcji ramy czy grubości pokrycia szklarni. 
Sezonowość i wydajność szklarni. Jeśli masz dużą rodzinę, polecamy zwrócić uwagę na prostą szklarnię z poliwęglanu 3x6 m. 
Projekt i styl. Idealnie byłoby, gdyby szklarnia ogrodowa, podobnie jak każdy element kultury ogrodowej, pasowała do istniejącego stylu krajobrazu.  
Jeśli mieszkasz w społeczności domków letniskowych, gdzie wielkość działek zwykle nie przekracza 2-4 hektarów, a teren wokół domu jest wybetonowany - preferowaną opcją przy wyborze szklarni ogrodowej są mini konstrukcje, które można zarówno przymocować, jak i przenieść.
Organizacja uprawy w nich nie różni się od konwencjonalnej szklarni z poliwęglanu, ale dzięki swoim rozmiarom konstrukcja może być łatwo zintegrowana z dowolną działką lub pomieszczeniem. 
Jaki wybrać rozmiar, rodzaj i materiał szklarni? 
Do uprawy sałaty wystarczą małe szklarnie 3X4 metry, ale realizacja pomysłów na biznes kwiatowy lub potrzeby rodziny na całoroczne jagody lub owoce będą wymagały budowy wysokich i szerokich konstrukcji.
Budżet zakupu w tym przypadku będzie zależeć nie tylko od wymiarów, ale także od użytych materiałów. Jak wybrać szklarnię ogrodową, biorąc pod uwagę charakterystykę materiałów - patrz tabela.

Materiał pokrywający dla szklarni Właściwości techniczne Wady
Komorowy poliwęglan
  • Przezroczyste, komórkowe, łatwe do zginania arkusze tworzywa sztucznego, których grubość określa wytrzymałość konstrukcji.
  • Do budowy pergoli, wiat, kabin prysznicowych, stoisk wystawowych, do szklarni  lepiej wybrać  o grubości 4-6 mm.
  • Średnia żywotność wynosi 7-10 lat, ale w praktyce szklarnie z łatwością wytrzymują 12 lub 15 lat.
Nie
Plexi
  • Możliwość zginania pod wpływem temperatury 150 °C. Wytrzymały, nie pęka przy uderzeniu. Pięknie wygląda we wszystkich rodzajach panoram. 
  • Pleksiglas jest tradycyjnie stosowany w produkcji "angielskich" szklarni.
Duża waga, a co za tym idzie obciążenie fundamentu. Plexi jest o 300-400% cięższe od poliwęglanu.
Folia PVC (elastyczne szkło)
Folia PVC (elastyczne szkło) Deklarowana żywotność wynosi 3 lata. Odporny na mróz i promieniowanie ultrafioletowe. Dzięki grubości 200 µm nie pęka i trudno ją przebić. Nadaje się do szklarni i szklarni o wszystkich kształtach i rozmiarach. Nie izoluje szklarni przed mrozem, z czasem ugina się, traci do 15% zdolności przepuszczania światła z powodu uderzeń mechanicznych i kurzu, drobnych cząstek ściernych gleby na powierzchni.

Włóknina Spunbond może być również stosowana jako tymczasowy materiał pokrywający. Ten rodzaj pokrycia sprawdza się lepiej, gdy temperatura spada do wartości poniżej zera. 
Bardziej budżetowym rodzajem "pokrycia" jest folia polietylenowa. Przy grubości od 0,03 do 0,4 mm, materiał ten może wytrzymać nie więcej niż 1-2 sezony. Zarówno agrofibra, jak i folia są tanie, nie wymagają starannego znakowania i narzędzi do cięcia, a zatem nadają się, gdy szklarnie trzeba zbudować dosłownie z tego, co jest "pod ręką".
Jeśli jednak chcemy, aby szklarnia ogrodowa służyła nam jak najdłużej, wybierzmy folię zbrojoną lub PVC. Takie pokrycia są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.
 


Wzmocnione włókno wytrzymuje podmuchy wiatru do 34 km/h, ma wystarczającą przepuszczalność światła (77%), jest trwałe, stabilne w szerokim zakresie temperatur: od -50 do +60 °C.


Najtrwalszy, najłatwiejszy w montażu i cieszący się największym zainteresowaniem jest poliwęglan. Stosuje się go do pokrycia zarówno dużych (w tym przypadku wybiera się arkusze o grubości 4 lub 6 mm), jak i miniaturowych szklarni (dla arkuszy o grubości 0,5-2,5 mm).  
Poliwęglan przepuszcza do 92% światła, nie nagrzewa się i doskonale "pracuje" na mrozie czy wietrze. Jest to wybór zarówno producentów, jak i klientów detalicznych  - rynek krajowy jest nasycony szklarnia z poliwęglanu.
Jeśli wrócimy do panoram szklarnie angielskiej, to "wygra" tutaj pleksi lub nawet zwykłe okna z podwójnymi szybami (rzemieślnicy robią z nich również szklarnie). Jednak nie każdy pracuje z tym materiałem ze względu na skomplikowany montaż z obowiązkowym wylewaniem fundamentów. 
Jeśli pozwalają na to pieniądze, lepiej wybrać praktycznie doskonały wariant w stylu angielskim lub konstrukcję zagłębioną w ziemi. Parametry techniczne takich konstrukcji są znacznie wyższe.
 Dla szklarni ogrodowej z fundamentami mrozy nie są takie straszne, są odporne na podmuchy wiatru i dobrze utrzymują temperaturę. Szklarnia z poliwęglanu jest na lata a jej nie duży koszt w pełni to wynagradza.
Na jakim fundamencie postawić szklarnię - polecamy zapoznać się z opinią ekspertów.

Kształty i typy - wybór szklarni z poliwęglanu z myślą o stylu 

Różnorodność współczynników kształtu daje możliwość eksperymentowania z wizualizacją projektu, zmieniając układ "domów" na obrazie 3D według własnego uznania. Ważne jest, aby wcześniej opracować, jak szklarnia będzie wyglądać na ogólnym tle i jak będzie padał cień. 


Zaleca się umieszczenie szklarni po południowej stronie działki, aby zapewnić roślinom wystarczającą ilość światła słonecznego. 


Styl domu, a także projekt krajobrazu wyznaczą kierunek przyszłej szklarni. Dlatego też należy się tym kierować podczas dokonywania wyboru wizualnego.

Główne kształty i style szklarnia ogrodowa:

  • Łukowe i kopułowe;
  • Szklarnie dwuspadowe w formie domów;
  • Szklarnie osłonięte i mini szklarnie;
  • Pojedyncze nachylenie;
  • Szklarnie typu Meatlider;
  • Konstrukcje podziemne;
  • Szklarnie w stylu angielskim;
  • Szklarnie do izolowanych loggii, balkonów i parapetów;
  • Konstrukcje w stylu high-tech (tzw. sferyczne kule);
  • Trójkątne lub trapezowe.

Szczególne zalety mają konfiguracje ze spadzistym lub dwuspadzistym dachem. Na takich konstrukcjach nie gromadzi się śnieg, co oznacza, że poliwęglan nie jest obciążony. Jeśli chodzi o inne cechy konstrukcji, najpopularniejsze są szklarnie ogrodowe łukowe i dwuspadowe (poliwęglanowe lub szklane).

Aby pomóc Ci zdecydować, które szklarnia z poliwęglanu wybrać, przyjrzyjmy się im bliżej.

Kształt szklarni Właściwości, funkcje
"Łuk" czy "kopuła" Konstrukcje o opływowych kształtach, które można wykonać tylko z poliwęglanu. Możliwość montażu na dowolnej podstawie: drewno, cegła, beton
Gable szklarnia z poliwęglanu Dzięki kątowi nachylenia 30-45 stopni na dachu nie gromadzi się śnieg. Pionowe belki nośne w szklarni są wygodne do mocowania paneli na podczerwień, instalacji elektrycznych i systemów nawadniania. 
Sfery i półkule
 
Pochyła konstrukcja zapobiega gromadzeniu się wilgoci i śniegu. Wygląda nowocześnie i może być używana jednocześnie jako kilka obiektów: pergole, szklarnie, zamknięte miejsca parkingowe itp. 
Ze względu na swój kształt, w tej szklarni nie można zainstalować prostokątnych donic. 
Szklarnia z poliwęglanu w stylu angielskim (witraż, panorama)
Częściej pokryciem tego rodzaju szklarni jest szkło, ale można również użyć poliwęglanu. Szklarnie angielskie mają płaskie, prostokątne kształty i wysoki fundament (od 50 cm). Konstrukcje mogą występować w wersji sezonowej i zimowej. W przypadku szklarni sezonowych stosuje się wzmocniony profil SIAL z wypełnieniem szklanym, okna z podwójnymi szybami, szkło hartowane. W przypadku konstrukcji całorocznych - podwójny profil aluminiowy i okna z podwójnymi szybami 24 mm.
 

Z jakiego materiału wykonane są ramy szklarni? 

Stabilność ramy oddziałuje na  wytrzymałość całej konstrukcji szklarni. 

Oprócz wiatru, inne czynniki wpływają na czas trwania i użyteczność operacji:

  • Naturalne (śnieg, średnia roczna temperatura, wilgotność gruntu);
  • Krajobraz (płaskość i kąt nachylenia terenu).

Najbardziej przystępnymi cenowo materiałami ram są rury plastikowe i metalowo-plastikowe. Jednak te pierwsze ze względu na swoją niewielką wagę nie są zbyt popularne w produkcji szklarni. Chociaż, jeśli metalowo-plastikowa rama ma fundament belkowy, to w zasadzie takie konstrukcje mogą być stosowane w regionach o słabych wiatrach i opadach. 
Jeśli mówimy o tym, jaki rodzaj szklarni służy lepiej, to należy jednoznacznie zwrócić uwagę na szklarnię z poliwęglanu o profilu metalowym: stalowym lub aluminiowym. Rozważmy te rodzaje materiałów bardziej szczegółowo.

Rama wykonana z plastikowych rur metalowo-plastikowych 

Rury samognące, które nie wymagają maszyn do cięcia i giętarek do rur, są atrakcyjne ze względu na szybki montaż. Małe szklarnie ogrodowe lub szklarnie duże  można zmontować w ciągu zaledwie kilku godzin, wystarczy wykonać 4 - 6 łuków, zamocować je w ziemi i naciągnąć folię pokryciową lub poliwęglan.

A jeśli dodatkowo zastosuje się zaciski, adaptery i wykona wspornik prętowy, na którym spocznie plastikowa rama szklarni, to taka konstrukcja będzie służyć przez kilka sezonów. 
Stopy szklarni należy wkopać  w glebe. Aby to zrobić, należy wykopać rów obsadzić nogi oraz wypoziomować a dopiero potem zainstalować ramę.

Zaletą rur polimerowo-kompozytowych jest ich odporność na wszelkie zewnętrzne przejawy: opady, mróz, światło słoneczne, bakterie, owady i tak dalej. Jest to całkiem dobry materiał dla niskich typów szklarni, które lepiej umieścić w miejscu chronionym przed wiatrem. 

Profil szklarnie stalowy lub aluminiowy

Aby uniknąć korozji (zwłaszcza gdy powietrze w szklarni jest zbyt wilgotne), profil metalowy jest malowany proszkowo. Różnica między oboma typami jest nieznaczna, z wyjątkiem tego, że aluminium jest tańsze i waży mniej (waga 1 metra rury aluminiowej 100x3 mm wynosi 2,47 kg). 

Stalowa szklarnia ogrodowa - droższa ale ze względu na bardziej złożoną obróbkę metalu. Istnieje również podział na klasy: budżetowe ("ekonomiczne") lub konstrukcje wzmocnione. 

Wybierając szklarnię z poliwęglanu, należy wziąć pod uwagę, że wszystkie konstrukcje są reprezentowane przez standardowe rozmiary: 

  • Szerokość – 2 м; 2, 5 м; 3 м; 3,5 м; 4 м; 4,5 м; 5 м; 5,5 м; 6 м i więcej;
  • Długość – 2 м; 3 м; 4 м; 5 м i więcej;
  • Wysokość – 2,15 м; 2,3 м; 2,45 м; 2,7 м i więcej.

Modele klasy ekonomicznej wykonane są z ocynkowanych rur 20 i 25 mm, podczas gdy szklarnie klasy premium wykorzystują podwójne łuki 40 mm. Modele klasy elitarnej to już elementy architektoniczne, takie jak kute szczyty, kolorystyka całej konstrukcji oraz jej wewnętrzne wypełnienie - podstawowe lub indywidualne. I tu już mamy do czynienia z faktem, że okazuje się, iż do wewnętrznego "wypchania" szklarni można wybrać sterowanie automatyczne.

Konwencjonalna i automatyczna szklarnia z poliwęglanu: różnica 

Każdy obiekt na działce po wybudowaniu wymaga czasu i wysiłku w utrzymaniu. W taki czy inny sposób dotyczy to również szklarni wszelkiego rodzaju. Nawet w szklarniach letnich prace nie kończą się aż do listopada. A te zimowe będą wymagały regularnej kontroli temperatury, ponieważ wraz z nadejściem mrozu istnieje wysokie ryzyko śmierci roślin. Niektórzy hodowcy wstają nawet w nocy, aby sprawdzić temperaturę wewnętrzną szklarni. 

Wraz z pojawieniem się zautomatyzowanych systemów sterowania można uniknąć takich niedogodności. A takie pragnienie, jak wybór automatycznej szklarni, jest całkiem zrozumiałe.

Zautomatyzowana szklarnia ogrodowa obejmuje następujące urządzenia: 

  • Sterowanie nawadnianiem (węże do nawadniania kropelkowego, zawór, czujnik napełnienia beczki, czujnik temperatury wody oraz kontroler temperatury i wilgotności gleby);
  • Termiczne otwieranie okien i drzwi;
  • Systemy oświetlenia i ogrzewania (w tym podgrzewane łóżka);
  • Sterowanie za pomocą smartfona lub komputera.

Większość producentów szklarni "pod klucz" wybiera inteligentny sprzęt chińskich, niemieckich lub krajowych marek. Integracja komponentów z systemem "inteligentnego sterowania" - płatna osobno.

Zalety zautomatyzowanych systemów dla szklarnia z poliwęglanu:  

  • Ułatwia pracę ręczną, oszczędza czas;
  • Możliwość pracy bez zasilania;
  • Utrzymanie stałego mikroklimatu w pomieszczeniu.

Automatyczną szklarnią z poliwęglanu można sterować zdalnie - wszystkie wskaźniki i polecenia są wyświetlane na wyświetlaczu lub monitorze.

Obiekty obsługiwane ręcznie nie różnią się parametrami zewnętrznymi od tych zautomatyzowanych. Do ich produkcji wykorzystywane są te same materiały. 

Jeśli skupimy się na tym, jaką szklarnię ogrodową wybrać: automatyczną czy standardową, decydującą rolę odgrywa oczywiście budżet. Średnio "inteligentne szklarnie" będą kosztować 60-120% więcej (w zależności od rodzaju wyposażenia i liczby funkcji). 

Jaki sprzęt wybrać do szklarni ogrodowej? 

Wyposażenie przemysłowe przy wyborze podstawowej szklarni jest standardem. Na przykład, rozważmy "szklarnie" pokrytą poliwęglanem o długości 2 metrów, składający się z dwóch końców, 5 łuków, 2 drzwi i 2 okiennic.

Podstawowy zestaw zazwyczaj zawiera wszystkie niezbędne elementy złączne i mocujące. 

Dodatkowo można dokupić automatyczne wentylatory, podkładki termiczne, profile końcowe i łączące. 

Funkcja automatycznego otwierania okien jest wygodna, ponieważ gdy temperatura wzrasta, wentylacja odbywa się bez udziału człowieka. Jeśli w nocy "uderzy" mróz lub temperatura spadnie poniżej ustawionego poziomu, tłok również zadziała i zamknie okno.

Jeśli chodzi o lokalizację łuków, odległość kroku zwykle nie przekracza 2 metrów. Jednak im bliżej siebie znajdują się profile, tym bardziej stabilna będzie szklarnia. 

Przy wyborze dużych szklarni warto zwrócić na to szczególną uwagę. Zalecana dla nich odległość to 0,65-1 metra.


Uwaga! Jeśli wybierasz szklarnię w regionach o silnych wiatrach i obfitych opadach śniegu, weź pod uwagę przekrój rur profilowych. Im jest on większy, tym lepiej. Kolejny ważny szczegół - żądła. Przekrój prowadnic wzdłużnych nie powinien być mniejszy niż 40*20 mm. 


Solidna konstrukcja powinna być wykonana z litych rur, a punkty połączeń dobrze zespawane na całym obwodzie. 

Gotowe szklarnia ogrodowa można zmontować własnymi rękami - opakowanie zawiera szczegółowe instrukcje.